Interaktywna mapa Florencji Loggia dei Lanzi FLORENCJA Santa Croce
Galeria Uffizi [25]
Zdjęcia z serwera: "The Florence Art Guide"

ZBIORY

Trzy kondygnacje pałacu Fasada pałacu od strony rzeki Arno

Pałac Uffizi
Dziedziniec pałacu
W 1560 roku Cosimo I Medyceusz zlecił Vasariemu wykonanie projektu budynku administracyjnego, który miał wznosić się pomiędzy Palazzo Vecchio i rzeką, na miejscu zajmowanym przez domy i kościół. Po śmierci Vasariego prace nad budynkiem w kształcie litery U kontynuował Buontalenti.

Vasari: Wielkie Schody
Francesco I poprosił o urządzenie górnego piętra tak, aby można tam było pomieścić jego zbiory sztuki. Buontalenti stworzył Tribunę w postaci osmiokątnej sali, w której umieszczano odtąd najcenniejsze zbiory Medyceuszów - drogocenne eksponaty, malowidła i rzeźby niesamowitej wartości. Każdy kolejny panujący uzupełniał rodzinny skarbiec dzieł sztuki, a całe zbiory zostały przekazane do publicznego wglądu przez ostatniego członka rodu, Annę Marię Ludwikę. Zażyczyła ona sobie w testamencie, aby dzieła służyły ludowi Florencji i nigdy nie opuszczały kraju. W ubiegłym stuleciu znaczną część rzeźb przeniesiono do Bargello, natomiast wiele antyków przekazano Museo Archeologico, przez co Galleria degli Uffizi jest w zasadzie galerią obrazów. W Tribunie (sali 18) zgromadzono obecnie rzeźby Medyceuszów, wśród których poczesne miejsce zajmuje Wenus Medycejska.
Tribuna
Wnętrze Tribuny (sala 18)
Tribuna - kopuła
Kopuła Tribuny od środka
W przypadku Uffizi prawda wystarczy za wszystkie superlatywy - jest to najwspanialsza galeria obrazów we Włoszech. Zgromadzono tu tyle arcydzieł, że podczas jednej wizyty zdoła się co najwyżej objąć każde przelotnym spojrzeniem. Zatem najlepiej ograniczyć początkową turę do pierwszych piętnastu sal, gdzie skupiono dzieła renesansu florenckiego, a pozostałej części galerii poświęcić osobne przyjście. Wiele obrazów (ok. 30-40%) w ostatnich latach gruntownie odrestaurowano i oczyszczono. Sama idea tak gruntownej restauracji budzi wątpliwości u niektórych fachowców, tym niemniej, odnowione obrazy mienią się teraz pełną paletą barw.
Galeria ta wyjątkowo obfituje w obrazy przedstawiające polskich królów, królowe, książęta, więc całkiem pasjonujące może się okazać ich poszukiwanie wśród gęsto pokrywających ściany arcydzieł.