Florencja - widok z Piazzale Michelangelo

Florencja

Miasto - symbol włoskiego renesansu. Tu w XV i XVI wieku wielcy malarze, rzeźbiarze i architekci tworzyli swe dzieła, które do dziś inspirują innych artystów na całym świecie. Przez wieki Florencja była magnesem przyciągającym sławnych ludzi z całej Europy. Nie zabrakło także Polaków. W XIX wieku chętnie przebywali tu poeci romantyczni - Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Norwid, a także malarze i rzeźbiarze. Mieszkał tu i zmarł Teofil Lenartowicz (tablica pamiątkowa przy Via Montebello 28), bywali zaś: Artur Wołyński, Maria Konopnicka, Teodor Rygier i inni. Warto również wiedzieć, że parę wieków wcześniej (ok.1530 roku) urodził się we Florencji Santi Gucci - architekt i rzeźbiarz pracujący w Polsce za czasów Zygmunta Augusta i Stefana Batorego.
Florencja - Ponte Vecchio Nad miastem dominuje wieża ogromnej kopuły wykonanej przez Brunelleschiego. Wykładane marmurem baptysterium i barwne duomo (katedra) są niebywałe, szczególnie jeśli spojrzeć na nie z bliska z Piazza del Duomo. Równie ciekawy jest spacer w kierunku rzeki Arno. Jej brzegi spina średniowieczny most Ponte Vecchio. Po obu stronach Arno pełno jest sklepów, choć uwagę przyciąga przede wszystkim okazały kościół usytuowany na wzgórzu - San Miniato al Monte. W miarę poznawania miasta rośnie jednak uczucie rozczarowania. Ulice zabytkowego centrum są często wąskie i mroczne a domy przypominają fortece. Mimo stworzenia strefy ograniczonego ruchu kołowego, na centralnych ulicach jego natężenie jest nadal olbrzymie. Obecny wygląd Florencja zawdzięcza wielkim przebudowom, które przeprowadzono w XX wieku w imię tak zwanej restauracji centrum miasta. W rezultacie ci, którzy obecnie przybywają do Florencji z nadzieją na zobaczenie czegoś w rodzju muzeum pod gołym niebem, oglądają kipiące życiem, ustawicznie zmieniające się miasto, co, nawiasem mówiąc, jest dla Florencji zbawienne.
Florencja W kontraście do powyżej opisanych mankamentów miasta widzianego od zewnątrz, niezrównane dzieła sztuki kryją się przede wszystkim wewnątrz budynków florenckich. O tym świadczą olbrzymie zbiory obrazów w Uffizi oraz rzeźby w Bargello, w Museo dell'Opera del Duomo i w potężnym kościele Orsanmichele. Rodzenie się humanizmu można obserwować na bajecznych cyklach fresków w kościołach Santa Croce i Santa Maria Novella, a dziwaczna architektura Zakrystii Nowej w San Lorenzo i marmurowe statuy w Accademii (łącznie z Dawidem) ukazują w pełnym świetle geniusz największego artysty florenckiego, Michała Anioła - dominującej postaci XVI-wiecznych Włoch.

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Florencji.