Interaktywna mapa Florencji San Miniato al Monte FLORENCJA Piazza del Duomo
Piazzale Michelangelo [46]
Tłumaczenie z serwera: "The Florence Art Guide"

Pazzale Michelangelo - widok w kierunku katedry
Do Piazzale Michelangelo i bazyliki San Miniato na górze Monte alle Croci można dojść pięknym traktem zbudowanym przez architekta Giuseppe Poggiego w latach 1865-71. W tym okresie Florencja pełniła zaszczyty stolicy Królestwa Włoch. Projekt Poggiego zawierał także przedłużenie tego traktu na wzgórza na południe od miasta. Poggi swoje przedsięwzięcie realizował burząc to wszystko co pozostało z trzeciego pierścienia murów obronnych Florencji, postawionych w latach 1284-1333. Ocalało tylko kilka starych bram (Porta Romana, Porta al Prato, Porta a San Gallo, Porta a Santa Croce, Porta della Zecca Vecchia i Porta a San Niccolo). Pozwolił Poggi im pozostać, bo stały w środkach placów, które utworzył wzdłuż swojego traktu.
Trasa do Piazzale Michelangelo rozpoczyna się koło Porta a San Niccolo (Piazza Poggi). Jest to jedyna brama z całkowicie zachowaną wysoką wieżą obronną (1324). Naprzeciwko stoją dwa małe pałace w stylu XVI-wiecznym pobudowane przez Poggiego, aby ograniczyć Via San Niccolo. Stąd można podejść do Piazzale Michelangelo i na dziedziniec kościoła San Miniato.
Panorama z Pazzale Michelangelo Z Piazzale rozpościera się jedna z najwspanialszych panoram miejskich na świecie. Widzimy stąd całą Florencję: od Forte Belvedere do Santa Croce, Ponte Vecchio, katedrę, Uffizi, Palazzo della Signoria, Bargello itd. Podnosząc wzrok, można zobaczyć wzgórza na północy oraz Fiesole, z charakterystyczną wysoką dzwonnicą katedralną (1213).
Kopia Dawida Nazwa placu bierze się od umieszczonej w jego centrum grupy rzeźb z brązu, stanowiących "pastiche" dzieł Michała Anioła. W skład tej grupy wchodzi kopia rzeźby Dawida (oryginał w Galerii Accademia) oraz kopie czterech figur alegorycznych, zamówionych przez papieża Klemensa VII do grobowców Medyceuszy w Nowej Zakrystii kościoła San Lorenzo. Poggi zaprojektował także Loggę, którą widzimy wciśnietą we wzgórze z tyłu za rzeźbami. Jego pomysł zorganizowania tu muzeum zawierającego wszystkie dzieła Michał Anioła nie został zrealizowany. Dzisiaj jest tu tylko restauracja i kawiarnia.