Kamieniołom marmuru Carrara leży na nadbrzeżnych wzniesieniach Alp Apuańskich. Miasto posiada własny odcinek plaży, Marina di Carrara, która jednocześnie służy jako port załadunkowy wydobywanego tu w dużych ilościach marmuru. Handel marmurem trwa od czasów rzymskich, a rozwinął się na dużą skalę, odkąd Michał Anioł znalazł tu blok kamienia na nagrobek papieża Juliusza II. Otwory kamieniołomów widać w zboczu góry ponad miastem. Handel tym surowcem dominuje w gospodarce Carrary, jednak pracownicy rezerwatu są mu przeciwni i chcą przekształcić ten obszar w park narodowy. Od roku 1938 Carrara wraz z sąsiadującymi miastami Massa i Montignoso wchodzi w skład konfederacji miast regionu Apuania.
Najpiękniejsze miejsce starego miasta stanowi XVI-wieczny Piazza Alberica (nazwa pochodzi od fundatora placu Alberico I). Plac jest otoczony wspaniałymi kamienicami z XVII i XVIII wieku i posiada cenny chodnik inkrustowany marmurem. Warto też zwiedzić romańsko-gotycką katedrę pokrytą białym i szarym marmurem i pełną marmurowych posągów. Carrara: pałac na Piazza Alberica Są one także w Museo Civico di Marmo, w którym ciekawie zorganizowana wystawa poświecona historii wydobycia kamienia i rzeźby w Cararze, zawiera mnóstwo fotografii, przykłady różnych typów marmurów oraz pokój poświęcony wytworom z tego surowca. Najciekawszy pokaz współczesnego marmuru kararskiego odbywa się jednak podczas dorocznego pleneru rzeźbiarskiego Scolpire all'Aperto, trwającego od końca lipca do początku października. Miejscowa gmina zaprasza wtedy rzeźbiarzy z różnych krajów i udostępnia im marmur do rzeźbienia na Piazza Alberica.

Pałac na Piazza Alberica Kamieniołom marmuru
Wycieczka do kamieniołomu.
Jedziemy autobusem w kierunku Colonnata, oddalonej o 8 km od Carrary. Wysiadamy tuż przed tą miejscowością (przystanek grzecznościowy) przy Visita Cava. Obok kopalni jest tam olbrzymia niecka marmurowa, której dno i brzegi zostały wycięte pod kątem prostym za pomocą pił.