Krzywa Wieża
Piza (wł. Pisa) kojarzy się turystom przede wszystkim z Krzywą Wieżą. Ta średniowieczna dzwonnica należy do najbardziej znanych zabytków na świecie, a mimo tego jej uroda w bezpośredniej konfrontacji sprawia miłą niespodziankę. Wieża wznosi się jak figura szachowa obok katedry i baptysterium na wypielęgnowanej murawie Campo dei Miracoli - "Pola Cudów".
Szczyt potęgi politycznej osiągnęła Piza w drugiej połowie XI wieku, po serii zwycięstw nad Saracenami, których Pizanie przegnali z Korsyki, Sardynii i Balearów. W XII i XIII stuleciu miasto, wtedy portowe, należało do największych potęg morskich na Morzu Śródziemnym. Z tego "złotego wieku" Pizy pochodzą wszystkie budowle na Campo, oraz kilkanaście kościołów i pałaców rozsianych po mieście. Budowle w stylu pizańsko-romańskim, z charakterystycznymi efektownymi fasadami z czarno-białego marmuru, zdobione były jednymi z najpiękniejszych rzeźb romańskich we Włoszech, które pochodziły z pracowni Nicoli i Giovanniego Pisanów.
Piza: Campo dei Miracoli Po porażce w bitwie morskiej z Genuą w 1284 r. i stopniowym zamulaniu się portu nastąpił upadek miasta. Od 1405 r. miasto znajdowało się pod rządami Florencji i rozwinęło działalność intelektualną jako siedziba jednego z czołowych uniwersytetów doby renesansu. Wykładał tu Galileusz, najsłynniejszy syn Pizy. W kolejnych wiekach miasto stawało się coraz bardziej prowincjonalne. Współczesna Piza została ożywiona dzięki lotnisku, przemysłowym przedmieściom, uniwersytetowi i turystyce.