Pistoia: Duomo
Katedra (Duomo)
Pistoia to zaciszne i dobrze zachowane średniowieczne miasto leżące u stóp Apenin. Jednak konkurencja sławnych sąsiadów (Florencji, Lukki, Pizy) sprawia, że Pistoię omijają turyści i jest ona jednym z najrzadziej odwiedzanych miast w Toskanii. Ponieważ podróż pociągiem lub autobusem z Florencji trwa jedynie 35 minut, można się tu wybrać na przyjemną jednodniową wycieczkę, a także zatrzymać się po drodze do Lukki i Pizy. O nastroju miasta decydują przede wszystkim romańskie kościoły i rzeźby - najsławniejszy jest barwny fryz Luci della Robbia. Było to także niegdyś ważne miasto hutnicze, a od jego nazwy pochodzi też słowo "pistolet".
W pobliżu Piazza Galibardi znajduje się XIII-wieczny kościół San Domenico. Po drugiej stronie drogi jest Capella del Tau z XIV- i XV-wiecznymi freskami ukazującymi dzieje Adama i Ewy, Jezusa i wielu świętych. Palazzo del Tau mieści nowe Museo Marino Marini, gdzie można zobaczyć prace najsławniejszego syna współczesnej Pistoi, m.in. rzeźby koni i jeźdźców oraz portrety.
Znajdujący się na północ od Piazza Galibardi, kościół San Giovanni Fuorcivitas został ufundowany w VIII wieku i przebudowany pomiędzy XII a XIV stuleciem, kiedy jego fasadzie nadano olśniewające biało-zielone obramowanie. Wnętrze jest jednym z trzech w Pistoi przechowujących pozostałości toskańskiej rzeźby. Kazalnica została wyrzeźbiona w 1270 roku przez ucznia Nicola Pisana. Natomiast jego syn, Giovanni Pisano, wykonał cztery figury zdobiące misę z woda święconą.
Pistoia: katedra
Duomo
Pistoia: dzwonnica katedry Pistoia: Piazza Duomo
Piazza Duomo
Piazza del Duomo posiada wyśmienitą, średniowieczną zabudowę. Tu odbywa się w lipcu Giosta dell'Orsco - odpowiednik sienieńskiego Palio. Katedra (Duomo), podobnie jak jej odpowiedniki w Pizie i Lukce, została wybudowana w charakterystycznym stylu pizańsko-romańskim, z czarno-białymi pasami marmuru i zwielokrotnionymi arkadami. Na portyku znajduje się delikatna płaskorzeźba Andrei della Robbia, twórcy Madonny z Dziecątkiem (ponad drzwiami). Wnętrze kryje szereg wybitnych rzeźb, włącznie ze wspaniałą chrzcielnicą Benedetta da Maiano, ukazującą sceny z życia św. Jana Chrzciciela. Zaraz za pomnikiem jest Capella di San Jacopo, z jednym z najwspanialszych zabytków złotniczych we Włoszech - ołtarzem Św. Jakuba.
Pistoia: Palazzo Comunale (d. Palazzo Pretorio)
Palazzo Comunale
Rozpoczęto go w 1287, a ukończono w XV wieku, kiedy Brunelleschi wykonał dwie postaci po lewej stronie. To niezwykłe dzieło waży niemalże tonę, a jego powierzchnię "zaludnia" 628 figur.
Sąsiadujący z katedrą Palazzo dei Vescovi jest siedzibą małego Museo della Cattedrale, którego głównym eksponatem jest Relikwiarz św. Jerzego autorstwa Ghilbertiago. Naprzeciwko jest baptysterium w stylu romańskim wg projektu Giovanniego Pisana. W Palazzo Comunale, stojącym obok katedry mieszczą się Museo Civico i Nuovo Museo Diocesano. W północnej części miasta, na Piazza San Bartolomeo stoi San Bartolomeo in Panatano, gdzie znajduje się najstarsza kazalnica w Pistoi, wykonana przez Guida da Como w 1250 roku.
Na placu przy końcu Via Pacini znajduje się Ospedale del Ceppo. Założony w XIII wieku szpital ozdobiony został w XV stuleciu portykiem podobnym do tego, który zdobi Spedale degli Innocenti we Florencji. Całą długość szpitala pokrywa barwnie emaliowany fryz ukończony w XVI wieku autorstwa Giovanniego della Robbia. Ukazuje Siedem uczynków miłosiernych i zadziwia niezwykle barwną paradą renesansowych postaci i strojów.
Ospedale del Ceppo Ospedale del Ceppo Ospedale
del Ceppo
Wędrując parę minut na zachód, dotrzeć można do XII-wiecznego Sant'Andrea, o typowej pisańskiej fasadzie, z parą romańskich lwów i płytą przedstawiającą Podróż Trzech Króli. W wąskim przedsionku kościoła znajduje się najcenniejsza kazalnica Giovanniego Pisana z 1297 roku, na której przedstawione są sceny z życia Chrystusa oraz sceny Sądu Ostatecznego.