Symbol Chianti
Terra di Toscana
FreeFoto.Com
Chianti to sławny z produkcji win obszar winnic i miast na wzgórzach, rozpościerający się pomiędzy Florencją a Sieną. Bogaci Europejczycy z Północy są od dawna świadomi uroków tej ziemi, która w ich wyobraźni jest bardzo zbliżona do ziemskiego raju. Każdy aspekt życia w Chianti znajduje się w doskonałej harmonii: toskański krajobraz został stworzony po to, by malarze mogli wywołać wizje Złotego Wieku; opodal znajduje się jedno z najbardziej fascynujących miast na świecie, no i oczywiście klimat jest balsamiczny przez większą część roku, a nawet w okowach zimy niezbyt srogi. Oprócz tego jest jeszcze wino, którego markę każdy zna. Konsekwencją dużego zainteresowania tym regionem jest napływ zamożnej ludności z Europy. Od lat 60-ych XX wieku, tempo osiedlania się Brytyjczyków i innych obcokrajowców jest na tyle szybkie, że o regionie mówi się dziś Chiantishire.
Chianti
  Foto: Sandro Santioli - Chianti, krajobraz
Greve di Chianti, Piazza Matteotti
Foto: Sandro Santioli - Greve di Chianti, Piazza Matteotti
Chianti, Gaiole Cianti, Gaiole
Chianti, Gaiole
Południowa część Chianti pomiędzy Sieną a Greve jest miła i uspokajająca, dzięki cichym i falującym winnicom oraz oliwnym drzewom i krzewom. Region staje się wesoły i żywy w dolinach Pesy i Elsy oraz na pełnych życia wzgórzach pokrytych oliwnymi drzewami, docierających do przedmieść Florencji. Serce obszaru stanowią trzy miasteczka składające się niegdyś na XIV-wieczną Ligę Chianti: Gaiole, Radda in Chianti i Castellina in Chianti. W Castellinie i Radda (nieoficjalnej stolicy Chianti) średniowieczne bogactwo zostawiło najwyraźniejsze ślady, natomiast Gaiole stało się nowoczesnym miastem targowym, Chianti, farma na wzgórzu a tutejsze spółdzielnie produkcji wina dostarczają wspaniałych możliwości degustacji. Miłośnicy dobrego trunku trafnie wybierają jako swój cel Greve - miasto, gdzie na każdej ulicy jest sklep z winami i gdzie we wrześniu odbywa się największy jarmark winny w Chainti.
Autobusy z Florencji i Sieny dojeżdżają do bardziej ludnych miast w Chianti, lecz jedynym praktycznym sposobem zwiedzania regionu jest podróżowanie samochodem. Można wtedy dotrzeć do najodleglejszych zakątków wzgórz i zatrzymać się w jednej z ośmiuset farm i winnic, aby spróbować tutejszych płodów rolnych. Można również pojechać nad jedno z niezliczonych jezior, w lecie oferujących najspokojniejszą kąpiel w całej Toskanii. Najlepsza z dróg to tak zwana Chiantigiana (S 222), trasa z Florencji do Sieny przecinająca najpiękniejsze partie Chianti.

Nazwa wina Chianti pochodzi od etruskiego Clante-i, terminu używanego do określenia produktu najwyższej klasy. W roku 1924 powołano do życia konsorcjum, które miało stać na straży jakości i autentyczności wina z regionu Chianti i chronić jego symbolu - Gallo Nero, czarnego kogucika na złotym tle. Już w XIX wieku Bettino Ricasoli, ojciec kultury wina Chianti, dokładnie określił recepturę prawdziwego Chianti, które powinno powstawać w 7/10 z winogron Sangiovese, w 2/10 - z Canaiolo oraz w 1/10 - z Trebbiano i Malvasii. Niestety często zdarzają się fałszerstwa.